Nowości wydawnicze: „Teoria kleinowska: Perspektywa współczesna.”

Psycholog GdańskWydawnictwo „Księgarnia Terapeutyczna” wydało ostatnio nową książkę po tytułem: „Teoria kleinowska: Perspektywa współczesna” pod redakcją Cataliny Bronstein.

„Poglądy Melanie Klein mają źródło w jej wczesnej pracy z dziećmi; później rozwijały się stopniowo w toku wieloletniej pracy zarówno z dziećmi, jak i dorosłymi. Mimo, iż analityczka uważała, że kroczy drogą wytyczoną przez Freuda, była także innowatorką, która wprowadziła radykalny sposób myślenia o wewnętrznym świecie dziecka, w szczególności o roli lęków, wczesnych mechanizmach obronnych, nieświadomej fantazji i uwewnętrznionych obiektach. Kleinowskie rozumienie wczesnych stadiów rozwoju psychicznego pozwoliło przyjąć nowe założenia, które poszerzyły grono pacjentów uznawanych za podatnych na psychoanalizę. Poglądy Melanie Klein wywarły silny wpływ na psychoanalizę brytyjską i międzynarodową, jak również na inne podejścia do psychoterapii. Wielu zwolenników analityczki rozwijało jej teorię, przez co przyczyniało się do powstania współcześnie bardzo bogatej i stale ewoluującej szkoły myślenia. Książka ta w przejrzysty sposób przedstawia główne pojęcia w teorii kleinowskiej zgodnie z założeniami samej Melanie Klein, jak również w powiązaniu z nowszymi odkryciami i założeniami teoretycznymi. Przeznaczona jest zarówno dla klinicystów, jak i dla przedstawicieli różnych dziedzin nauki, których interesuje ciągły rozwój teorii psychoanalitycznej.”

cytat ze strony internetowej wydawnictwa


Melanie Klein urodziła się w Wiedniu w 1882 roku, była główną przedstawicielką nurtu teorii relacji z obiektem. Znacznie rozwinęła technikę terapii dzieci. Dzięki własnej psychoanalizie oraz zainteresowaniom i studiom w tej dziedzinie wyzwoliła się z zahamowań oraz ograniczeń epoki i począwszy od lat dwudziestych poprzedniego stulecia, dokonała wielu odkryć modyfikujących i rozwijających podstawowe idee Zygmunta Freuda. Koncepcje Klein budziły krytyczne ożywienie. Jednych zachwycały i inspirowały, innych skłaniały do sprzeciwu i dezaprobaty. W tamtym też czasie w Brytyjskim Towarzystwie Psychoanalitycznym zarysowała się polemika z poglądami Klein, która w kolejnych latach przekształciła się w konfrontację zwolenników Anny Freud i Melanie Klein. Jej koncepcje stały się inspirujące nie tylko dla psychoanalizy, psychoterapii, psychologii i medycyny, ale również dla filozofii, socjologii, nauk o sztuce i pedagogiki.


więcej informacji na ten temat można uzyskać w tych miejscach:

Księgarnia Terapeutyczna

Instytut Studiów Psychoanalitycznych im. Hanny Segal


PSYCHOLOG GDAŃSKGABINET PSYCHOLOGICZNY W GDAŃSKU