Ten krótki film przedstawia wzruszający wywiad z Hanną Segal – po polsku, o Polsce i nie tylko. Rozmowa została nagrana podczas ostatniej wizyty Hanny Segal w Polsce, wywiad przeprowadził psychoanalityk Maciej Musiał.
Hanna Segal (z domu Poznańska), ur. 20 sierpnia 1918 roku w Łodzi, zm. 5 lipca 2011 roku w Londynie, była polską psychoanalityczką żydowskiego pochodzenia. Lata młodzieńcze Hanna Segal spędziła w Warszawie. W latach 30. mieszkała wraz z rodziną w Genewie. Bardzo szybko wróciła i rozpoczęła studia na Wydziale Medycyny Akademii Medycznej w Warszawie. Angażowała się w działalność Młodzieżowej Organizacji Polskiej Partii Socjalistycznej. Zaczęła przejawiać zainteresowania psychoterapią psychoanalityczną. Wybuch II wojny światowej zastał ją na wakacjach we Francji. Po inwazji III Rzeszy na Francję uciekła do Wielkiej Brytanii. Tam kontynuowała studia medyczne w Edynburgu. Rozpoczęła własną terapię analityczną u Davida Matthewsa związanego z Melanią Klein. Następnie kontynuowała analizę u samej Melanii Klein. W 1945 roku rozpoczęła własną praktykę. W 1949 roku została członkiem British Psychoanalitycal Society (Brytyjskie Towarzystwo Psychoanalityczne).
Psychoterapia psychoanalityczna jest metodą leczenia stanów mogących manifestować się zarówno jako objawy fizykalne, jak i zaburzenia umysłowe. Polega ona na tworzeniu relacji pomiędzy terapeutą a pacjentem, w celu przepracowania (często poprzez odtwarzanie) znaczących relacji z przeszłości pacjenta oraz wymaga aktywnego uczestnictwa obu stron.
Więcej o Hannie Segal można przeczytać w tych miejscach:
Instytut Studiów Psychoanalitycznych im. Hanny Segal: www.isphs.pl/?page_id=458
Melanie Klein Trust: www.melanie-klein-trust.org.uk/segal