Nowości wydawnicze: „Freud” – Stefan Zweig.

Psychoterapeuta GdańskNakładem wydawnictwa „Biblioteka Instytutu Studiów Psychoanalitycznych” ukazała się ostatnio publikacja pt.: „Freud” (autorem jest Stefan Zweig). Biblioteka ISP jest programem wydawniczym powołanym przez Instytut Studiów Psychoanalitycznych im. Hanny Segal, publikuje oryginalne monografie i przekłady książek z dziedziny psychoterapii i psychoanalizy, w szczególności prac związanych ze współczesną myślą kleinowską.


„„Freud” Stefana Zweiga to pierwsza biografia Sigmunda Freuda, a zarazem jedyna, która powstała za życia twórcy psychoanalizy. Freud był niechętny projektom tworzenia jego biografii, więc – mimo uznania, jakim darzył literacki dorobek Zweiga– z niepokojem oczekiwał publikacji książki. Sądzić można, że jego obawy wynikały również z tego, że zdawał sobie sprawę ze szczególnej relacji łączącej biografa i bohatera pracy, a zwłaszcza z idealizacji „odbierającej zdolność penetracji najbardziej fascynujących sekretów ludzkiej natury”. Powieść opublikowana w 1931 roku wzbudziła we Freudzie sprzeczne uczucia zarówno w związku z jego własnym portretem, jak i z charakterystyką psychoanalizy.”

cytat zaczerpnięty ze strony internetowej Instytutu Studiów Psychoanalitycznych im. Hanny Segal


Stefan Zweig- Austriacki poeta, prozaik i dramaturg. Studiował filozofię i historię sztuki w Wiedniu, głównym przedmiotem jego zainteresowań jako pisarza, była psychologia człowieka. Zweig znajdował się pod znacznym wpływem pracy Zygmunta Freuda, był bardzo popularny jako pisarz w latach 20. i 30. XX wieku.


PSYCHOLOG W GDAŃSKU PSYCHOTERAPEUTA GDAŃSK