7-8 września 2013r. odbędzie się w Gdańsku Konferencja Psychoonkologiczna „Współczesne wyzwania psychoonkologii. Rola wsparcia w przystosowaniu do choroby nowotworowej”.
Organizatorami wydarzenia są Instytut Psychologii Uniwersytetu Gdańskiego, Polskie Towarzystwo Psychoonkologiczne, Podyplomowe Studia Psychologii Klinicznej oraz Podyplomowe Studia Psychoonkologii Klinicznej (Gdański Uniwersytet Medyczny). Tematem przewodnim będą zagadnienia związane z pomocą psychologiczną udzielaną chorym i ich rodzinom w zmaganiu się z chorobą. W programie konferencji między innymi wykłady: „Kiedy wsparcie leczy?” (Małgorzata Tartas, specjalista psychologii klinicznej człowieka dorosłego, psychoterapeuta psychoanalityczny), „Praca z lękiem w rozumieniu psychoterapii psychodynamicznej” (Justyna Pronobis Szczylik- psycholog kliniczny, psychoterapeuta, psychoonkolog), „Psychoanaliza i psychoonkologia” (Maciej Musiał- psycholog, psychoterapeuta Polskiego Towarzystwa Psychologicznego).
Na Konferencji między innymi:
PRZYSTOSOWANIE PSYCHOSPOŁECZNE DO CHOROBY NOWOTWOROWEJ przewodniczą: prof. Mikołaj Majkowicz, dr Jadwiga Łuczak-Wawrzyniak
Reneta Stępień, Stanisław Głuszek, Grażyna Wiraszka, Dorota Kozieł, Lidia Ratowska: „Możliwości funkcjonalne chorych z rakiem jelita grubego a zapotrzebowanie na wsparcie psychospołeczne.”
Jadwiga Łuczak-Wawrzyniak: „Rozpoznanie raka jajnika w ciąży – dylematy matek i personelu medycznego przed i w trakcie leczenia przeciwnowotworowego.”
Iwona Wasilewko, Mikołaj Majkowicz: „Rola stylu przywiązania w kształtowaniu zapotrzebowania na wsparcie i jego związek z poziomem emocji negatywnych i stresu onkologicznego u osób z chorobą onkologiczną .”
Monika Jankowska: „Seksualność młodych kobiet po leczeniu raka piersi z perspektywy rozwojowej.”
Joanna Dymecka: „Style radzenia sobie ze stresem rodziców dzieci chorych onkologicznie.”
Mariola Bidzan, Agata Rudnik: „Powrót do aktywności zawodowej i społecznej kobiet po operacji raka szyjki macicy metodą Wertheima-Meigsa.”
Kinga Pinker, Mariola Bidzan: „Uwarunkowania psychospołeczne występowania cech osobowości typu D u osób z chorobą nowotworową.”
więcej szczegółów na temat wydarzenia można znaleźć tutaj: www.knwwp.ug.edu.pl