W dniach 14-15 września 2013r. odbędzie się w Krakowie V Konferencja Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Psychodynamicznej. W tym roku konferencja będzie poświęcona problematyce leczenia zaburzeń osobowości i będzie nosiła tytuł: „Psychoterapia skoncentrowana na przeniesieniu jako metoda leczenia zaburzeń z pogranicza i innych zaburzeń osobowości”.
TFP (ang. TFP – transference focused psychotherapy), czyli terapia skoncentrowana na przeniesieniu, została stworzona przez Otto Kernberga i jego współpracowników w Instytucie Zaburzeń Osobowości w Weill College of Medicine na Uniwersytecie Cornell. Została stworzona w oparciu o wieloletnie doświadczenie kliniczne, terapeutyczne w pracy z pacjentami z głębokimi zaburzeniami osobowości. Konferencja będzie poświęcona gruntownej prezentacji psychoterapii skoncentrowanej na przeniesieniu. Poprzez wykłady, prezentacje wideo i dyskusje nad przypadkami uczestnicy będą mogli się zapoznać z techniką pracy psychoterapeutycznej TFP. Matoda ta w praktyce pomaga terapeutom w skutecznym leczeniu zaburzeń borderline. Przedstawione zostanie również zastosowanie TFP w leczeniu psychoterapeutycznym innych zaburzeń osobowości, zorganizowanych na neurotycznym poziomie funkcjonowania. Konferencja pozwoli uczestnikom na dokładne zapoznanie się z techniką i teorią TFP, głównymi prelegentami będą goście ze Stanów Zjednoczonych: John Clarkin i Frank Yeomans. Istnieje jeszcze możliwość zapisania się na konferencję!
Polskie Towarzystwo Psychoterapii Psychodynamicznej:
„Nasze Towarzystwo istnieje od roku 2006 . Jego powołanie to skutek wielu lat pracy nad ideą wywodzącą się ze środowiska psychoterapeutów z całej Polski, związanych z Krakowskim Centrum Psychodynamicznym – głównie Macieja Wacholca i Janusza Kitrasiewicza. W efekcie stało się ono znaczącą w naszym kraju płaszczyzną wspólnego działania, wymiany myśli i doświadczeń zawodowych psychoterapeutów pracujących w paradygmacie psychodynamicznym – prezentującym spójny, przemyślany sposób pracy psychoterapeutycznej oraz jej konceptualizacji.”
więcej informacji na ten temat można uzyskać na stronie internetowej Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Psychodynamicznej: www.psychodynamika.pl