Wpisy na blogach: „Mam wszystko pod kontrolą!”

Interesujący tekst o potrzebie sprawowania kontroli napisała Ewa Borodo – Jaskólska, psychoterapeutka. Artykuł ukazał się na blogu „W relacji”:

Psychoterapia Psychodynamiczna Gdańsk„Potrzeba kontroli – staranne planowanie, dobre przygotowanie na różne sytuacje, dokładne sprawdzanie pracy swojej lub innych – czasem nam się przydaje, niekiedy jest wręcz niezbędna. Zbyt często jednak staje się naszym wrogiem, który tylko pozornie pomaga nam stawiać czoła napotykanym trudnościom. Gdy nasza kontrola okupiona jest ciągłym przeciążeniem, fizycznym zmęczeniem, kłopotami z dzieleniem się obowiązkami („Ja zrobię to najlepiej”), ciągłym analizowaniem i martwieniem się oraz nieumiejętnością bycia tu i teraz, potraktujmy to jak sygnał alarmowy.

Co kryje się pod potrzebą kontroli? Czasem wydaje nam się, że to odpowiedzialność, jednak często jest tam dużo lęku i braku poczucia bezpieczeństwa. Kontrolowanie, sprawdzanie, organizowanie ma być lekarstwem na lęki – obawy przed niepewnością, niespodziewanymi sytuacjami, dyskomfortem, cierpieniem. Może działać wręcz magicznie: „Jeśli się czymś pomartwię zawczasu, uchronię się przed tym”, „Jeśli coś potrafię przewidzieć, będę na to przygotowany psychicznie i lepiej sobie poradzę.”, „Jeśli spodziewam się, że zdarzy się coś złego, mniej mnie to zaboli.”. Ten talizman daje nam jednak tylko iluzję, że jesteśmy przygotowani na kryzys.

Przede wszystkim jednak to, co jest realną siłą w obliczu przykrych niespodzianek losu, to głębokie wewnętrzne przekonanie o własnej umiejętności poradzenia sobie z sytuacją, bez względu na to, co przyniesie los. Tak rozumiana wewnętrzna siła pochodzi z dobrej znajomości siebie, świadomości swoich emocji, sposobów reagowania, potrzeb oraz ograniczeń. Niezbędna jest też odwaga sięgania po pomoc. (…)”


cały artykuł jest dostępny na stronie internetowej:

www.blog.wrelacji.pl/2015/05/mam-wszystko-pod-kontrola-czyli-gdzie.html


PSYCHOTERAPIA PSYCHODYNAMICZNA GDAŃSKPSYCHOLOG W GDAŃSKU